Kommunala kontaktpersoner

Här hittar du kontaktpersoner i alla värmländska kommuner. 

Om något inte stämmer kontakta Urban Norlander. 

Arvika

Carina Johannesson
Bitr grundskolechef
16. Lärande och stöd
671 81 Arvika
carina.johannesson@arvika.se
072-232 48 48

Eriqa Lindsten
Kulturutvecklare
Arvika kommun
671 81 Arvika
eriqa.lindsten@arvika.se
0570-816 08


Eda

Karin Thorsander
Gunnarsbyskolan
67322 Charlottenberg
karin.thorsander@edu.eda.se
0571-358 01

Tomas Krigström
Musikledare
Gunnarsbyskolan
673 21 Charlottenberg
tomas.krigstrom@eda.se
0571-358 15, 070- 341 09 61


Filipstad

Gun Palmqvist
Rektor
Ferlinskolan
Rektor Furuskogs Gata 2
682 33 Filipstad
gun.palmqvist@filipstad.se
0590-61487

Ing-Marie Jonsson
Rektor
Brattfors skola
Bratts väg 26
682 91 Filipstad
ing-marie.jonsson@filipstad.se
0590 – 61486


 Forshaga

Ann Brüngel
Rektor
Lärcenter, Forshaga
667 22 FORSHAGA
ann.brungel@forshaga.se
054-17 22 41, 070-316 28 13

Josefin Berger
Kulturchef
Box 93
667 22 Forshaga
josefin.berger@forshaga.se


Grums

Line Monclaire
Rektor
skolkansliet Grums kommun
64 80 Grums
line.monclair@grums.se

Martin Karlsson
Kultur- och fritidschef
Grums kommun
664 80 Grums
martin.karlsson@grums.se
0555-42051


 Hagfors

Tina Bergenbrink
Kulturchef
Älvstranden Bildningscentrum
683 80 Hagfors
tina.bergenbrink@hagfors.se
0563-187 74, 070 384 75 34

Agnetha Carlsson
Grundskoleadministratör
Älvstranden Bildningscentrum
683 80 Hagfors
agnetha.carlsson@hagfors.se
0563-189 00


Hammarö

Solveig Hagström
Kulturchef
Kulturenheten Hammarö kommun
Box 26
663 21 Skoghall
solveig.hagstrom@hammaro.se
054-515028, 076-128 50 28


Karlstad

Maria Hulthe
Samordnare Skapande skola
Kårgränd 2B
Kulturskolan Karlstad
652 25 Karlstad
maria.hulthe@karlstad.se
054-5402994, 070-622 23 82

Kerstin Wallmyr
Musikledare
Kårgränd 2B
Kulturskolan Karlstad
652 25 Karlstad
kerstin.wallmyr@karlstad.se


Kil

Monika von Wachenfeldt
Samordnare Skapande skola f-9
Karlslundsgatan 6
665 23 Kil
monika.von-wachenfeldt@kil.se
0554-19240, 070-400 50 77

Patrik Karlsson
Kulturskolechef
Barn och Utbildningsnämnden
Box 88
665 23 Kil
patrik.karlsson2@kil.se
0554-192 54


 Kristinehamn

Lis Landeman
Verksamhetschef
Skolförvaltningen
Kulturpedagogiska enheten
681 84 Kristinehamn
lis.landeman@kristinehamn.se
0550-87405, 070-663 40 22


Munkfors

Ewa Prestberg
Box 13
Munkfors kommun
684 21 Munkfors
ewa.prestberg@munkfors.se
0563-541102, 0702-165432


Storfors

Olle Rodehn
Vargbroskolan
688 29 STORFORS
olle.rodehn@storfors.se

Peter Westerlund
Vargbroskolan
688 29 STORFORS
peter.westerlund@skolor.storfors.se


 Sunne

Tuula Dajén
Kulturchef
Bildningsförvaltning
område kultur
Sunne Kommun
686 80 Sunne
tuula.dajen@sunne.se
0565-163 98, 070-395 42 20


 Säffle

Urban Karlsson 
Rektor Musikskolan
Barn -och utbildningsförvaltningen
661 40 Säffle
Urban.K.Karlsson@saffle.se
+46 533-68 14 86

Katarina Kristoffersson
Kulturchef
Kulturförvaltningen Kanaltorget 3
661 80 Säffle
katarina.kristoffersson@saffle.se
+46 533-68 15 08, +46 766-315 508


Torsby

Michael Åkerlund
Ledare Kulturskolan
Torsby kommun
685 80 Torsby
michael.akerlund@edu.torsby.se
0560-16283, 070-688 65 16

Annika Wredenberg
Kulturchef
Kulturkansliet
685 80 Torsby
annika.wredenberg@torsby.se
0560-161 04


 Årjäng

Carina Sonesson Olsson
Musikledare
Årjängs kommun
672 29 Årjäng
+4657313866
carina.sonesson-olsson@arjang.se

 

Kontakt

Bild på Urban Norlander

Urban Norlander

Utvecklingsledare

Avdelningen för kulturutveckling

Kultur i skolan

054-701 10 47

070-203 71 71

urban.norlander@regionvarmland.se

Sidan uppdaterades den 19 maj, 2017