EU-nätverket

För att Region Värmland ska kunna stödja medlemmarna med projektutveckling på ett effektivt sätt är det viktigt att det i kommunerna och i landstinget finns kunskap om möjligheterna och kraven som EU:s sektors-program innebär. Region Värmland arbetar därför tätt med ett EU-nätverk för att bistå med information, kompetensutveckling och en plattform för samarbete inom EU-programmen och dess bevakning.

EU-nätverket består av minst en tjänsteman från respektive kommun och landstinget och är den viktigaste samarbetspartnern i dialogen med medlemmarna i det vardagliga arbetet. Kontakta gärna representanten i EU-nätverket från din organisation om du har en projektidé eller en fråga om EU-program och samarbeten.

Kontaktuppgifter till EU-nätverket

 

anne-louise izindre filipstad

Anne-Louise Izindre

Näringslivsutvecklare

Filipstads kommun

+4659061194

+46705157210

anne-louise.izindre@filipstad.se

Peter Eskebrink

Kanslichef

Kristinehamns kommun

+4655085836

peter.eskebrink@kristinehamn.se (öppnas i nytt fönster)

Anna Lindbäck

Webbansvarig och kommunikatör

Munkfors kommun

+46563541008

anna.lindback@munkfors.se

elisabet_olsson_torsby

Elisabet Olsson

EU-strateg/Landsbygdsutvecklare

Torsby kommun

+4656016008

+46732712207

elisabet.olsson@torsby.se

Ulla-Britt Höglund

Internationell sekreterare

Landstinget i Värmland

+4654614005

+46706274866

ulla-britt.hoglund@liv.se

 

Jenny Brodén

Internationell projektkoordinator

Karlstad kommun

+46545401228

+46700010044

jenny.broden@karlstad.se

Kristina Karlsson

EU och folkhälsosamordnare

Storfors kommun

+4655065121

kristina.karlsson@storfors.se

christoffer branzen hagfors

Christoffer Branzén

Utvecklingskoordinator

Hagfors kommun

+46767702628

christoffer.branzen@hagfors.se

Marcus Ekholm

Förvaltningschef Kultur, fritid och näringsliv

Forshaga kommun

+4654172015

+46767253045

marcus.ekholm@forshaga.se

pia proper säffle

Pia Proper

Näringslivschef

Säffle kommun

+46533681022

pia.proper@saffle.se

margareta bergman eda

Margareta Bergman

Utvecklingschef

Eda kommun

+4657128142

+46703252911

margareta.bergman@eda.se

anna-maria jäger grums

Anna-Maria Jäger

Utvecklingskoordinator

Grums kommun

+4655542146

+46703142146

anna-maria.jager@grums.se

maria mattsson sunne

Maria Mattsson

Förvaltningsekonom

Sunne kommun

+4656516167

+46701918130

maria.mattsson@sunne.se

Marie Andersson

EU-strateg Samordningsförbunden i Värmland/Dalsland

Karlstad kommun

+46545405119

marie.andersson5@karlstad.se

Pär Näslund

Landsbygdsrådgivare

Årjängs kommun

+4657314139

par.naslund@arjang.se

mia marklund karlstad

Mia Marklund

Internationell strateg

Karlstad kommun

+46545401034

mia.marklund@karlstad.se

Peter Doverhult

Utvecklingsledare Näringsliv

Hammarö kommun

+4654515218

peter.doverholt@hammaro.se

Anna Wikstrand

Biträdande Kommundirektör

Arvika kommun

+46706041101

anna.wikstrand@arvika.se

torbjörn nilsson kil

Torbjörn Nilsson

Rektor

Kils kommun

+4655419225

torbjorn.nilsson@kil.se

Erica Åkerberg

Forskningsrådgivare

Karlstads universitet

+46547001321

erica.akerberg@kau.se

Katarina Nordmark

Internationella sekretariatet, Samhällsbyggnad

Länsstyrelsen Värmland

+46102247394

+46733699000

katarina.nordmark@lansstyrelsen.se

Ida Kullgren

Internationella sekretariatet, Samhällsbyggnad

Länsstyrelsen Värmland

+46102247393

+46727261677

ida.kullgren@lansstyrelsen.se

 

Sidan uppdaterades den 26 april, 2016