Undervisningen på folkhögskolan är avgiftsfri. Men varje folkhögskola kan däremot ta ut en kostnad av kursdeltagarna för kost och logi, studieresor, olycksfallsförsäkring och studiematerial som tillhandahålls av skolan.
Med reservation för ändringar.
Ingesunds folkhögskola tar inte ut någon kursavgift men du betalar en obligatorisk serviceavgift varje läsår.
Alla kursdeltagare betalar 1342 kronor per läsår. I den avgiften ingår vissa gemensamma aktiviteter och måltider, undervisningsmaterial som skolan tillhandahåller samt olycksfallsförsäkring. Du betalar själv för kurslitteratur och studiematerial och väljer du att bo på skolans internat tillkommer en kostnad för kost och logi.
Läs mer om boendekostnader via sidan Bo på internat.
Matsalen är även öppen för dig som inte bor på skolan. Du har också möjlighet att köpa frukost och lunch alla skoldagar. Här är priserna:
Frukost 40 kronor
Kaffe/Te 10 kronor
Fikabröd alt smörgås 10 kronor
Lunch/Middag inkl dryck, sallad, bröd och kaffe 70 kronor
Kvällsmåltid 50 kronor
Julbord 100 kronor
Frukost 49 kronor
Kaffe/Te 15 kronor
Fikabröd alt smörgås 15 kronor
Lunch/Middag inkl dryck, sallad, bröd och kaffe 95 kronor
Kvällsmåltid 60 kronor
Julbord 100 kronor
Alla kurser som är minst tre veckor långa är berättigade till studiemedel. Hur många veckor du har rätt till studiemedel beror på vilken utbildningsnivå du väljer att studera på.
Mer information finns på CSN:s webbplats
Skolan skickar automatiskt dina personuppgifter och uppgifter om dina studier till CSN. När du söker studiemedel använder du tjänsten ”Ansök om studiemedel” som finns på Mina sidor på CSN:s webbplats. Efter antagningen till skolan sker löpande rapporteringar till CSN.