Start / Kristinehamn / Om skolan / Kontakta oss

Kontakta oss

Här hittar du kontaktuppgifter till oss som jobbar på Kristinehamns folkhögskola.

Skolans expedition

Telefon: 010-833 12 50

E-post: kristinehamn@regionvarmland.se

Postadress

Kristinehamns folkhögskola
Strömbergsgatan 15
681 32 Kristinehamn

Våra avdelningar

Elin Odebäck Poppe
Titel: Ekonomiassistent/administratör
elin.odeback@regionvarmland.se

 

Henrik Eriksson
Titel: Ekonom
henrik.eriksson@regionvarmland.se

 

Carina Skoglund
Titel: Skolvärdinna
carina.skoglund@regionvarmland.se

Brita Ahlenius
Titel: Ämneslärare, samhällskunskap, religion
Telefon: 072-468 43 96
brita.ahlenius@regionvarmland.se

 

Erika Brunzell
Titel: Ämneslärare, svenska, engelska
Telefon: 070-354 60 16
erika.brunzell@regionvarmland.se

 

Margareta Dahlqvist
Titel: Ämneslärare, matematik, naturkunskap
Telefon: 070-271 61 68
margareta.dahlqvist@regionvarmland.se

 

Johan Engholm
Titel: Ämneslärare, matematik, naturkunskap
Telefon: 070-339 98 94
johan.engholm@regionvarmland.se

 

Josefine Jansson
Titel: Ämneslärare, svenska, engelska, historia
Telefon: 070-561 77 39
josefine.jansson@regionvarmland.se

 

Sara Ternman
Titel: Ämneslärare, svenska, samhällskunskap
Telefon: 072-050 58 16
sara.ternman@regionvarmland.se

 

Katarina Aafloen (tjänstledig)
Titel: Ämneslärare, psykologi, samhällskunskap
katarina.aafloen@regionvarmland.se

 

Susanne Andergard
Titel: Kursassistent
susanne.andergard@regionvarmland.se

 

Emma Holmgren
Titel: Kursassistent
Telefon: 073-071 40 86
emma.holmgren@regionvarmland.se

 

Stefan Persson
Titel: Kursassistent
Telefon: 072-533 92 89
stefan.persson2@regionvarmland.se

 

Malin Axelsson
Titel: Kursassistent
Telefon: 070-329 63 77
malin.axelsson@regionvarmland.se

 

Amanda Green
Titel: Ämneslärare
Telefon: 072-050 58 57
amanda.green@regionvarmland.se

 

Bild saknas.

Anna Wahlén
Titel: Ämneslärare - allmän kurs
anna.wahlen@regionvarmland.se

 

Bild saknas.

Sofia Widerström
Titel: Ämneslärare - allmän kurs
sofia.widerstrom@regionvarmland.se

 

Anna Karlsson (föräldraledig)
Titel: Ämneslärare
Telefon: 076-677 05 27
anna.karlsson4@regionvarmland.se

Øyvind Alster
Titel: Teamledare, specialpedagog, lärare idrott
Telefon: 070-175 20 96
oyvind.alster@regionvarmland.se

 

Lena Dåverstrand
Titel: Ämneslärare, specialpedagog, sociologi
Telefon: 070-383 92 84
lena.daverstrand@regionvarmland.se

 

Sofia Odebäck
Titel: Ämneslärare
sofia.odeback@regionvarmland.se

 

Julia Grunnan
Titel: Ämneslärare
Telefon: 070-603 92 70
julia.grunnan@regionvarmland.se

Håkan Lindgren
Titel: IT-tekniker
Telefon: 070-533 92 61
hakan.lindgren@regionvarmland.se

Marianne Lund (tjänstledig)
Titel: Kurator, internatansvarig
Telefon: 070-255 38 09
marianne.lund@regionvarmland.se

 

Bild saknas.

Eva Lundell
Titel: Kurator
Telefon: 072-563 92 56
eva.lundell@regionvarmland.se

Lena Rosqvist
Titel: Lokalvårdare
Telefon: 072-576 75 13
lena.rosqvist@regionvarmland.se

 

Jemka Asanovic
Titel: Lokalvårdare
jemka.asanovic@regionvarmland.se

 

Camilla Hane Johansson
Titel: Lokalvårdare
camilla.hane.johansson@regionvarmland.se

 

Kristina Leandersson
Titel: Kock
Telefon: 076- 677 05 14
kristina.leandersson@regionvarmland.se

 

Lars Persson
Titel: Rektor
Telefon mobil: 070-511 35 60
lars.persson@regionvarmland.se

 

Per-Erik Dahlén
Titel: Chef projekt/service
Telefon mobil: 070-388 22 86
per-erik.dahlen@regionvarmland.se

 

Elisabeth Bollås
Titel: Biträdande rektor
Telefon: 076-112 80 32
elisabeth.bollas@regionvarmland.se

 

Johan Lund
Titel: Biträdande rektor
Telefon mobil: 073-043 92 52
johan.lund@regionvarmland.se

Johan Vickberg
Titel: Ämneslärare, IT-pedagog
johan.vickberg@regionvarmland.se

 

Sofia Odebäck
Titel: Ämneslärare
sofia.odeback@regionvarmland.se

 

Erik Tholin
Titel: Ämneslärare
Telefon: 070-853 92 95
erik.tholin@regionvarmland.se

 

Bild saknas.

Susanna Gising
Titel: Ämneslärare
susanna.gising@regionvarmland.se


Bild saknas.

Moa Rosenberg
Titel: Ämneslärare
moa.rosenberg@regionvarmland.se


Nina Yngve
Titel: Specialpedagog
Telefon: 072-468 43 98
nina.yngve@regionvarmland.se

 

Maria Dolk
Titel: Kursassistent
Telefon: 076-677 05 15
maria.dolk@regionvarmland.se

 

Örjan Gustavsson
Titel: Kursassistent
Telefon: 076-677 05 13
orjan.gustavsson@regionvarmland.se

Bild saknas.

Malin Axelsson
Titel: Studie- och yrkesvägledare
Telefon: 010-833 12 71
malin.axelsson@regionvarmland.se

Mattias Blom
Titel: Vaktmästare
Telefonnummer: 072-576 76 74

Sidan uppdaterad

Hjälpte sidan dig?

Till toppen