Kontakta en politiker

Är du intresserad av att komma i kontakt med någon av våra politiker för att ställa frågor eller lämna synpunkter?

 

Välkommen att kontakta våra regionråd 

Regionråden är de högsta företrädarna för sina politiska partier. De är valda av regionfullmäktige för fyra år i taget.

 

Fredrik LarssonFredrik Larsson (M) 12 mandat
Titel: Regionråd/Ordförande i regionstyrelsen
Telefon bostad: 0533-710 03
Telefon arbete: 054-61 41 32
Telefon mobil: 0706-62 91 93
E-post: fredrik.larsson@regionvarmland.se

 

 

Stina Höök (M) 12 mandat
Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0533-621 02
Telefon arbete: 054-7011012
E-post: stina.hook@regionvarmland.se

 

 

Ola Persson (C) 8 mandat
Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0706-72 50 27
E-post: ola.persson@regionvarmland.se

 

 

Marianne UtterdahlMarianne Utterdahl (SIV) 6 mandat
Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0725-66 77 59
Telefon arbete: 054-61 41 28
Telefon mobil: 0725-66 77 59
E-post: marianne.utterdahl@regionvarmland.se

 

 

Eva Julin Dombrowe  (L) 4 mandat
Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0705-904421
E-post: eva.dombrowe@regionvarmland.se

 


Elisabeth KilhlströmElisabeth Kihlström (KD) 5 mandat
Titel: Regionråd
Telefon bostad: 054-53 47 74
Telefon arbete: 054-61 41 11
Telefon mobil: 0705-50 56 65
E-post: elisabeth.kihlstrom@regionvarmland.se

 

 

Jesper JohanssonJesper Johansson (MP) 2 mandat
Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0555-749 22
Telefon mobil: 0722-54 55 71
E-post: jesper.johansson@regionvarmland.se

 

 

Ulric AnderssonUlric Andersson (S) 28 mandat
Titel: Regionråd
Telefon bostad: 0563-502 67
Telefon arbete: 054-61 41 26
Telefon mobil: 0706-62 23 07
E-post: ulric.andersson@regionvarmland.se

 

 

Åsa Johansson (S) 28 mandat
Titel: Regionråd
E-post: asa.b.johansson@regionvarmland.se

 

 

Mats Sandström (S) 28 mandat
Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0702-48 48 52
E-post: mats.sandstrom@regionvarmland.se

 

 

Anna Hammar (V) 6 mandat
Titel: Regionråd
Telefon mobil: 0730-65 58 27
E-post: anna.hammar@regionvarmland.se

 

 

Ljubica Jasic Modin (SD) 10 mandat
Titel: Regionråd
Telefon mobil: 070-727 92 07
E-post: ljubica.jasicmodin@regionvarmland.se