Tälj och gjut spelpjäser
Kulturavdelningen, Region Värmland erbjuder en fortbildning med fokus på trä- och metallslöjd. Du får tälja och gjuta spelpjäser tillsammans med smeden Linnea Lindgren och träslöjdaren Frej Lonnfors.
Du kommer att få växla mellan de olika workshopmomenten och få inspirerande presentationer från Linnea Lindgren och Frejs Lonnfors om deras skapande.
Workshopaktiviteter
Gjut spelpjäser, Linnea Lindgren
Linnea Lindgren är järnsmed och en av huvudlärarna på smidesutbildningen på Sätergläntan, institutet för slöjd och hantverk i Dalarna. Linnea inriktar sig på både bruks- och konstsmides och experimenterar gärna med både traditionella och modernare uttryck i sitt formspråk. Med Linnea gjuter du spelpjäser i tenn. Du får lära dig att göra egna gjutorginal och gjuta i sandformer.
Instagram: @ferrumborealis
Tälj spelpjäser, Frej Lonnfors
Frej Lonnfors är slöjdare och en av huvudlärarna på träutbildningen på Sätergläntan, institutet för slöjd och hantverk i Dalarna. Han brinner för äldre hantverkstekniker och söker gärna inspiration i den folkliga kulturen vilket syns bl.a. i hans karvsnitt. Tillsammans med Frej täljer du spelpjäser. Du får lära dig några användbara täljgrepp och hur du bäst utnyttjar styrkan i träets fibrer.
Instagram: @frejlonnfors
Datum
31 oktober
Tid
08.30-16.30
Plats
Lagergrens gata 2, 652 26 Karlstad
Målgrupp
Pedagoger i slöjd
Sista anmälningsdag
18 oktober
Anmälan är bindande efter sista anmälningsdag
Kostnad
500 kronor, inkluderar föreläsning workshop och mat (exklusive moms)
Begränsat antal platser!
Anmäl dig i Tri