Om väv - uttryck och lin
Välkommen till en inspirationsdag i Rudskoga med väven i centrum. Med oss är handvävare och textila konsthantverkaren Therese Henner och damastvävare och mönsterkonstruktören Carl-Johan Lejrin. Under dagen kommer du få ta del av föreläsningar, tips och inspiration.
Program
13.00 Inledning
Rudskogaslöjdarna presenterar sin förening och hälsar välkomna tillsammans med Region Värmland!
13.15-14.00
Inspirerat skapande i vävstolen Therese Henner
Therese från Brunskog är textil konsthantverkare och kommer att föreläsa om att arbeta kreativt med inspiration, form och färg i textilt hantverk med fokus på handvävning. Ni kommer att få konkreta och praktiska tillvägagångsätt och tips för hur man kan arbeta för att hitta och utveckla sitt uttryck i väven.
14.00-14.45 Paus med kaffe och fika till självkostnadspris
14.45-15.30
Se linet som en tillgång! med Carl-Johan Lejrin.
Handvävare Carls Johan Lejrin bor utanför Åmotsfors och är hand- och maskinvävare på Klässbols linneväveri samt handledare på Almgrens Sidenväveri i Stockholm. Han kommer berätta om ett möbeltyg med 100% lin i varpen, som han vävt till Nytomta minnesgård. Med föreläsningen vill han inspirera fler att använda mer lin och se linet som en tillgång.
15.30 Avslutning
Tid
Lördag 18 november klockan 13.00-16.00
Plats
Grunnebackagården, Rudskoga (Kristinehamns kommun)
Sista anmälningsdag
Söndag 12 november
Anmälan
Arrangemanget är kostnadsfritt och öppet för alla men anmälan behövs. Fika säljs till självkostnadspris.
Arrangemanget är ett samarbete mellan Rudskogaslöjdarna och Region Värmland