
”Jag tänkte: varför inte?” – Annika hittade framtidsyrket genom att prova på
När 19-åriga Annika såg annonsen om att få prova på att arbeta på en folktandvårdsklinik hade hon aldrig tidigare övervägt en framtid inom tandvården. Men en spontan tanke – ”varför inte?” – blev starten på tre månader som förändrade hennes syn på yrket och öppnade dörren till en helt ny karriärväg.
Under förra hösten fanns möjlighet för personer som nyligen gått ut gymnasiet att testa på att jobba inom tandvården. En av deltagarna var Annika Ebert, som tillbringade perioden på kliniken i Torsby. Där fick hon en tydlig bild av hur olika yrkesrollerna är och särskilt tandsköterskans varierande arbetsdag gjorde ett starkt intryck.
– Tandsköterskans jobb är så mångsidigt och jag blev inspirerad av att se samarbetet mellan patient och tandsköterska, säger hon.
En lärorik vardag
Annika beskriver tiden på kliniken som intensiv och full av nya erfarenheter. Hon fick bland annat vara med under behandlingar, plocka fram material, assistera vid enklare moment, jobba i sterilen och prova på arbete i receptionen.
– Jag lärde mig även bemötande av patienter i alla åldrar och hur snabbt dagen och tidsboken kan ändras, förklarar Annika.
Att få följa patienternas utveckling var fantastiskt, tycker hon. Annika minns särskilt hur rädda patienter, som knappt vågade sätta sig i stolen, efter några besök faktiskt vågade laga sina tänder.
En arbetsplats som gjorde avtryck
Men det hon bär med sig främst från tiden på Torsbykliniken är kollegorna.
– Jag kände mig sedd och inkluderad, ingen fick mig någonsin att känna mig dum för att jag frågade, säger Annika.
Hon lyfter fram den stora mängden humor och gemenskap som förgyllde dagarna.
– En roligare och mer välkomnande arbetsplats får man leta efter!
En ny framtidsplan: tandsköterska
Efter månaderna på Folktandvården Torsby vill Annika vidareutbilda sig inom tandvård. Planen är att söka tandsköterskeutbildningen till höstterminen.
– När jag är färdigutbildad tandsköterska vill jag ge patienterna den bästa möjliga upplevelsen. Jag vill skapa trygghet, ge dem guldkant i vardagen och finnas där för både de rädda, de osäkra och de som kommer på sitt allra första besök, säger hon.
