Laboratorierna inom klinisk kemi sommaren 2026
Information om vad som gäller under sommaren.
Allmänt
- Det är förlängda svarstider på rutinbeställda prover. Provet står i kö och kommer att analyseras, så ta inte om provet för att provsvar saknas.
- Vi vädjar om att noga selektera vilka prover som behöver tas och undersök gärna om prover redan är tagna av annan vårdgivare. Skjut gärna på provtagningar så de äger rum utanför semesterperioden.
- Var återhållsam med att akutmärka prover så att inte svarstiderna blir förlängda av den anledningen.
Patientnära analys (PNA)
Vid akuta ärenden och support, kontakta i första hand din lokala PNA-
samordnare.
Ej akuta ärenden kan mejlas till pna@regionvarmland.se.
För ärenden som gäller uppkopplat PNA-instrument till POCcelerator, ring 910 99.
Fertilitetslaboratoriet
Fertilitetslaboratoriet och inlämning efter vasektomi stängt vecka 25-33 (Centralsjukhuset Karlstad).
Möjlighet med inlämning efter vasektomi Torsby och Arvika är stängt sedan 2022.
Skickeprover
Önskemål om att man för skickeprov som ska skickas utomlands, kontaktar laboratoriet innan prover tas, då vi har begränsad möjlighet att skicka dessa under vecka 26-33.
Hematologi/diff
Förlängda svarstider på manuella B-celler och Syn-kristaller.
U-Sediment lämnas in till laboratoriet CSK senast kl 14:00.
Provtagningen Centralsjukhuset Karlstad
Långa väntetider i provtagningen till följt av stort patientantal, påminner om möjligheten för patienter att boka tider inom primärvården för icke-akuta prover.
Funktionsundersökningar
Allmänt om funktionsundersökningar vecka 24-34
Patienten kan behöva resa till annat laboratorium i Värmland för undersök-ningen.
Beställ Pt-Iohexolbelastning sparsamt och i god tid så att belastningen kan bokas in tre veckor före planerat återbesök. Akut analys kan inte utföras.
- Kristinehamn: Pt-Iohexol kan inte utföras under vecka 30-32.
- Torsby: kan utföra enstaka Pt-Iohexol.
- Arvika: kan inte utföra Pt-Iohexol vecka: 28, 31, 32, 33, 34 och 35. Resten av sommaren bara akuta Pt-Iohexol i mån av tid.
Informationstelefonen Centralsjukhuset Karlstad
Vi kommer att ha begränsade möjligheter att svara i telefonen under lunchtid (klockan 11.00-12.00).
Vid frågor kontakta klinisk kemi.
Fredrik Aronsson
Verksamhetschef