Framträdande – litteratur och inspiration

Det är spänningsromaner med ämnen som har en historia; exempelvis gruvarbete och skogsfinnar. Helén Wigh erbjuder författarframträdanden.
Beskrivning
Helén Wigh erbjuder författarframträdanden på bibliotek, föreningar eller andra verksamheter där hon kan skräddarsy temat efter intresse. Hon har skrivit sex historiska spänningsromaner som utspelar sig i Värmland och har i sin efterforskning tagit det av sanna händelser, samt en barnbok (Fisen Fartdåre). Under framträdanden brukar hon berätta om sin uppväxt i den lilla gruvbyn Persberg, om hur hennes böcker kom till och ämnena som ligger till grund för böckerna. Det kan handla om gruvarbete, skogsfinnarna, barnhusbarn, kolaryrket och värmländska sägner som berör.
Framträdanden kan även riktas till barn och unga. Helén har skrivit en bilderbok för barn mellan 3-6 år och kan högläsa eller ge dem inspiration till att själva skriva eller berätta muntligt, vilket är en stark tradition här i Värmland.
Förutom att prata om sitt skrivande och historier bakom böckerna har hon även blivit anlitad med syftet att inspirera människor till att våga följa sin dröm och ta steget.
Inriktning
Litteratur.
Målgrupp
Bibliotek, Fritidsverksamhet, Föreningar, Företag, Förskola, Offentlig sektor, Skola, Äldreomsorg.
Åldersgrupp
0-5 år, Förskoleklass (6 år), Årskurs 1-3 (7-9 år), Årskurs 4-6 (10-12 år), Årskurs 7-9 (13-15 år), Gymnasium (16-19 år), Vuxna, Familj.
Språk
Svenska.
Kostnad (inkl. moms)
Enligt Författarförbundets rekommendationer 9 500 kronor för 2 timmar (förberedelse 30 minuter innan, 1timme framträdande, 30 minuter samtal efter).
Reseersättning tillkommer.
Maximalt publikantal
500.
Tekniska specifikationer
Gärna projektor med HDMI-uttag.
Mikrofon är bra att ha, men finns det ingen har jag en stark röst som når ut till de flesta utan att bli skrikig.
Kommun
Arvika, Eda, Filipstad, Forshaga, Grums, Hagfors, Hammarö, Karlstad, Kil, Kristinehamn, Munkfors, Säffle, Storfors, Sunne, Torsby, Årjäng.
Presentation
Helén Wigh debuterade som författare 2021 och har skrivit historisk spänning. Det har blivit sex romaner hittills som blivit väldigt uppskattade av läsarna då det ligger efterforskning bakom de teman som florerar i bakgrunden för att få miljöerna verkliga, alltifrån gruvmiljöer, till finnskogen, barnhus eller kolaryrket, samtidigt som man får uppleva spänning ofta med en tvist på slutet.
Helén genomför framträdanden, skrivkurser för barn, ungdomar och vuxna. I ryggen har hon sin pedagogiska utbildning som lärare, har varit verksam lärare i över sjutton år tills hon nu helhjärtat satsar på författaryrket.
Vid sidan av skrivandet guidar hon företagsgrupper på Högbergsfältet i Persberg och berättar om gruvfolkets historia, om deras slit och arbete på liv och död. Något som ligger nära hennes hjärta då hon själv vuxit upp på fältet.
