
Läkemedelsnytt vecka 42 2023
Information från läkemedelscentrum och läkemedelskommittén.
Ändrad inställning för behandlingstid i läkemedelsmodulen
I samband med uppgraderingen av Cosmic den 21 oktober kommer den förvalda inställningen för behandlingstid för läkemedel att ändras från ”tills vidare” till ”efter”. Inställningen slår till när ingen behandlingstid angivits i kortnotationen samt vid skapande av dosering i Lägg till dos. Inställningen påverkar inte ordinationsmallar med behandlingstid angiven.
Bakgrunden till förändringen är att förskrivare aktivt ska ta ställning till behandlingstiden och inte slentrianmässigt ordinera behandlingar tills vidare. Den nya inställningen stödjer bättre gällande föreskrifter och riktlinjer. Förändringen av inställningen i Cosmic påverkar inte behandlingsrekommendationer eller rutiner.
Rekommendation
När det är möjligt, rekommenderas dosering som kortnotation med behandlingstiden inkluderad. Exempel på tidsangivelser som fungerar som kortnotationer i Cosmic är:
- tv = tills vidare
- i7d = i 7 dagar
- end = engångsdos
- i3dos = tre utdelningstillfällen
Om ingen behandlingstid anges i kortnotation kan val göras i rullisten, se bilden. Ordinationen kan inte signeras utan angiven behandlingstid.

Behandlingstid ska i första hand anges i kortnotation. Om det inte fungerar anges behandlingstiden med hjälp av val i rullisten. Efter är förvalt i systemet.
Betaversion av Läkemedelsboken
Läkemedelsverket har nu lanserat en förhandsvisning av den nya upplagan av Läkemedelsboken. Betaversionen av läkemedelsboken innehåller för närvarande endast ett mindre antal uppdaterade kapitel. För de kapitel som ännu inte har uppdaterats finns hänvisning till den tidigare Läkemedelsboken. Arbetet med att uppdatera Läkemedelsboken pågår och Läkemedelsverket kommer att publicera uppdaterade kapitel allt eftersom de färdigställs.
Aktuella restnoteringar, utgående läkemedel och licensläkemedel
Här uppmärksammas ny information från sortimentsrådet. Uppdateringar görs löpande.
Uppdaterat restmeddelande
Fenoximetylpenicillin tablett
Avslutad restnotering
Ketalar inj-vätska finns åter att tillgå.
