Till startsidan
Start /Nyhetsarkiv /Läkemedelsnytt vecka 24 2025
Sidhuvud med Region Värmlands blomstersymbol och två foton. Ett med en spruta och ett med läkemedelspiller i en ask.

Läkemedelsnytt vecka 24 2025

Information från läkemedelscentrum.

Nya behandlingsrekommendationer vid epileptiska kramper

Neurologi- och rehabiliteringskliniken uppdaterade i juli 2024 vårdrutinen för status epilepticus. Det som har justerats är läkemedelsbehandlingen i steg 1, när initiala åtgärder inte varit tillräckliga för att häva krampanfallet. Mer information och konkreta punkter finns i länkat brev.

I korthet innebär uppdateringen att midazolam 1 mg/ml rekommenderas istället för diazepam 5 mg/ml (intravenöst). Bakgrunden är att midazolam är ett godkänt läkemedel till skillnad från diazepam, har bättre pris och har använts länge prehospitalt.

Som följd av förändringen har nya ordinationsmallar, som finns tillgängliga för samtliga vårdenheter i regionen, skapats i Cosmic. De finns i två olika doser, som baseras på vikt och ålder.

Observera att vårdenheter som enbart har midazolam 5 mg/ml i sitt sortiment och som önskar implementera vårdrutinen behöver se över sitt sortiment.

Mer information

Vid funderingar kring rutinen, sortiment eller ordinationsmallar så finns kontaktuppgifter i bifogat dokument.

Hjälp till att sprida information om giftiga svampar

Det har under de senaste åren förekommit allvarliga svampförgiftningar bland personer som inte har svenska som modersmål. För att minska risken för att fler ska plocka och äta giftiga svampar har Giftinformationscentralen tagit fram ett material på engelska bestående av en varningsaffisch samt en broschyr med de giftigaste svamparna som finns i Sverige.

Giftinformationscentralen vill få hjälp med att sprida informationen till alla verksamheter som möter personer som inte har svenska som modersmål. Det är viktigt att nå ut med informationen i god tid, helst i mitten av juni, eftersom vissa giftiga svampar kan växa tidigt på säsongen. Skriv gärna ut och sätt upp informationen på din arbetsplats.

Ladda ner materialet för utskrift

Broschyr om svampförgiftning (giftinformation.se)

Formatris Novolizer byter färg

Formatris Novolizer, som innehåller den långverkande beta-2-agonisten formoterol, är mitt i en process att byta färg. Bytet blir från dagens gröna till lila. Företaget meddelar att för övrigt är både inhalator och kassett oförändrade. Färgbytet sker stegvis, vilket innebär att det under en begränsad period kommer att finnas både gröna och lila inhalatorer på marknaden.

Du som förskrivare behöver inte göra något utan bytet sker automatiskt. Formatris inhalator och kassett fungerar med varandra även om de har olika färger.

Aktuella restnoteringar, utgående läkemedel och licensläkemedel

Här uppmärksammas ny information från restrådet. Uppdateringar görs löpande.

Nytt restmeddelande

Naltrexon tablett

Uppdaterat restmeddelande

  • Klaritromycin tablett
  • Naloxegol (Moventig) tablett

Mer information om restnoteringar finns på sidan
Restnoteringar, utgående läkemedel och licensläkemedel

Sidan uppdaterad

Hjälpte sidan dig?