Till startsidan

Utbildningar om stöd till efterlevande vid suicid

Utbildningarna är anpassade för bland andra chefer och medarbetare i region och kommuner samt ledare och medarbetare i ideella organisationer.

Utbildningarna om efterlevandestöd vid suicid är indelade i 4 teman. Det finns både utbildningar som du kan genomföra digitalt när du vill och utbildningar som ges vid en viss tidpunkt. Flera olika arrangörer står bakom aktiviteterna.

Vill du veta mer om efterlevandestöd i Värmland innan du genomför en utbildning finns information för olika grupper:

Minska stigmatisering vid psykisk ohälsa och suicid – och för efterlevande vid suicid

Tidpunkt

Utbildningen omfattar en digital träff och en föreläsning under en konferens i Karlstad.

  • Digital träff: fredag 6 november klockan 13–14:30
  • Konferens på Elite Stadshotell i Karlstad: måndag 7 december klockan 9:30–16.

Du behöver anmäla dig till båda tillfällena.

Målgrupp

Utbildningen riktar sig till yrkesverksamma inom hälso- och sjukvård, socialtjänst, vård- och omsorg, elevhälsa, LSS-verksamhet blåljusverksamheter samt representanter från idéburen sektor med flera.

Utbildningen

I denna utbildning får du ökad kunskap om stigma och stigmatisering, psykisk hälsa och ohälsa samt suicid – och om varför vårt bemötande och våra attityder gör skillnad.

Kostnad

Kostnadsfritt

Anmälan

Observera att du behöver anmäla dig till båda tillfällena:

Arrangör

Region Värmland

Kontakt

marika.andersson@regionvarmland.se
karen.oquin@regionvarmland.se

Målgrupp

För personer som i sin yrkesroll eller sitt ideella arbete möter eller kan möta personer som har psykisk ohälsa.

Utbildningen

Utbildningen börjar med en film på cirka 4 minuter om vad stigma inneburit för tre personer som alla haft någon form av psykisk ohälsa. Avsnitten som finns i utbildningen innefattar information om stigma och stigmatisering, psykisk hälsa och ohälsa, suicid samt avsnitt om vikten av att minska stigmatisering.

Utbildningen kan med fördel kombineras med "Reflektion tillsammans med person med egen erfarenhet" (se nedan). Det kan ske vid ett och samma tillfälle eller delas upp på två tillfällen.

Kostnad

Kostnadsfritt

Här finns utbildningen

Stigmatisering vid psykisk ohälsa och suicid (vårdgivarwebben)

Kontakt

marika.andersson@regionvarmland.se

Målgrupp

Utbildningen vänder sig till medarbetare i Region Värmland och kommuner i Värmlands län.

Utbildningen

Våga fråga-e del 1 gör var och en på egen hand. Utbildningen går igenom fakta och myter om självmord. Du får lära dig om varningstecken för psykisk ohälsa och vad du kan göra för att stötta. Du får också lära dig om samtalsverktyget BÖRS, som bygger på motiverande samtal, och du får konkreta råd för hur du kan följa upp och lotsa rätt.

Våga fråga-e del 2 är ett möte där hela arbetsgruppen deltar. Genom samtalsövningar ges du möjlighet att öva på hur du kan agera när någon har det svårt. Du får också lära dig att hålla samtal utifrån samtalsverktyget BÖRS, som bygger på motiverande samtal. I Region Värmland rekommenderas det att chef ansvarar för samtalet. Andra organisationer väljer själva vem som håller i samtalet.

Kostnad

Kostnadsfritt

Läs mer om utbildningen

Våga fråga äldre (vårdgivarwebben)

Att möta efterlevande vid suicid

Målgrupp

Personer som arbetar inom människovårdande verksamheter.

Utbildningen

Den här utbildningen ger dig kunskap och praktiska verktyg för att möta och stötta människor som har förlorat en närstående i suicid. Du får en ökad förståelse för hur sorgeprocessen kan se ut, samt konkreta råd om hur du kan skapa trygghet, bemöta vanliga reaktioner och vara ett stöd i mötet med den som sörjer. Syftet är att stärka dig i hur du kan ge ett tryggt och professionellt stöd till närstående som förlorat någon genom suicid.

Utbildningen är framtagen med kunskapsstöd från Spes — Riksförbundet för Suicidprevention och Efterlevandestöd

Kostnad

Kostnadsfritt

Här finns utbildningen

Stödja den som sörjer ett självmord (betaniastiftelsen.nu)

Arrangör

Betaniastiftelsen

Kontakt

info@betaniastiftelsen.nu

Målgrupp

Personer som arbetar inom människovårdande verksamheter

Utbildningen

Den här utbildningen ger dig kunskap och praktiska verktyg för att möta och stötta människor som har förlorat en närstående i suicid. Du får en ökad förståelse för hur sorgeprocessen kan se ut, samt konkreta råd om hur du kan skapa trygghet, bemöta vanliga reaktioner och vara ett stöd i mötet med den som sörjer. Syftet är att stärka dig i hur du kan ge ett tryggt och professionellt stöd till närstående som förlorat någon genom suicid.

Utbildningen är framtagen med kunskapsstöd från Riksförbundet SPES – SuicidPrevention och Efterlevandes Stöd.

Här finns utbildningen

När det värsta har hänt (betaniastiftelsen.nu)

Kostnad

Kostnadsfritt

Arrangör

Betaniastiftelsen

Kontakt

info@betaniastiftelsen.nu

Tidpunkt

Utbildningen ges digitalt vid tre tillfällen. Välj ett av tillfällena.

  • Fredag 20 november klockan 13–15
  • Måndag 7 december klockan 9–11
  • Måndag 14 december klockan 18–20

Målgrupp

Yrkesverksamma inom hälso- och sjukvård, socialtjänst, vård- och omsorg, elevhälsa, LSS-verksamhet, blåljusverksamheter och representanter från idéburen sektor med flera

Utbildningen

Detta är en grundläggande utbildning om samtal med barn, unga och vuxna efter närståendes suicid.

  • Att kunna lyfta samtalet, känna sig trygg i att fråga
  • Bemötande
  • Skillnad mellan suicid och andra dödsfall
  • Skuld, skam och stigma
  • Sorgens natur

Dessutom ges en kortare information om länsgemensamt arbetssätt för stöd till efterlevande vid suicid i Värmland och kuratorsfunktionen för efterlevande.

Medverkande:
Ulla Karin Nyberg, psykiater, suicidforskaren och författare.
Andreéa Montoya, kurator, och Lisa Brunzell, folkhälsostrateg, Region Värmland
Moderator: Ulla Marie Gunner, programchef existentiellt stöd, Betaniastiftelsen

Kostnad

Kostnadsfritt

Anmälan

Samtal med efterlevande 20 november (zoom.us)

Samtal med efterlevande 7 december (zoom.us)

Samtal med efterlevande 14 december (zoom.us)

Arrangör

Betaniastiftelsen

Kontakt

Lisa.brunzell@regionvarmland.se

Målgrupp

Utbildningen riktar sig till yrkesverksamma och andra som möter människor i utsatta livssituationer, exempelvis inom vård och omsorg, socialt arbete, skola, ideell verksamhet eller andra stödjande verksamheter.

Utbildningen

Hur möter du en människa som inte längre ser någon mening med livet? Vad kan du säga och vad kan faktiskt göra skillnad?

Att överväga självmord handlar inte om att vilja dö, utan om att personen inte längre orkar leva med ett outhärdligt lidande. Men du kan göra något avgörande: skapa ett möte där personen känner sig sedd, lyssnad på och tagen på allvar.

Utbildningen har två delar:

DEL 1: Grundutbildning i personcentrerad suicidprevention

Här får du bland annat lära dig om risk- och skyddsfaktorer för självmord, ansvarsfördelning, sekretess och varför samtal med utgångspunkt i existentiella perspektiv är en central del i det preventiva arbetet.

DEL 2: Samtalsträning i personcentrerad suicidprevention

I den andra delen får du inblickar från samtal med suicidbenägna personer. Du lär dig hur meningsskapande möten som uppmuntrar till berättande kan förstärka viljan att leva.

Båda delarna tar avstamp i det förebyggande arbetet. Utbildningen behandlar inte akuta situationer eller pågående självmordsförsök.

Utbildningen har tagits fram i samarbete mellan Betaniastiftelsen och Ullakarin Nyberg, psykiater, suicidforskare och författare, med utgångspunkt i böckerna ”Konsten att rädda liv” samt ”Suicidprevention i praktiken”. Böckerna finns att beställa hos förlaget Natur & Kultur. Ullakarin medverkar även i utbildningen.

Kostnad

Kostnadsfritt

Här finns utbildningen

Samtal som räddar liv (betaniastiftelsen)

Arrangör

Betaniastiftelsen

Kontakt

info@betaniastiftelsen.nu

Information om länsgemensamt arbetssätt vid suicid och om stöd till efterlevande

Du får information om vad som är aktuellt inom det länsgemensamma arbetssättet för stöd till efterlevande vid suicid. Du får också veta mer om hur den uppsökande kuratorsfunktionen fungerar.

Tidpunkt

Samma information ges digitalt vid tre olika tillfällen:

  • Torsdag 8 oktober klockan 8:30–9:15
  • Tisdag 10 november klockan 17–17:45
  • Fredag 11 december klockan 13–13:45

Målgrupp

Yrkesverksamma inom hälso- och sjukvård, socialtjänst, vård- och omsorg, elevhälsa, LSS-verksamhet, blåljusverksamheter och representanter från idéburen sektor med flera.

Medverkande

Andreéa Montoya, kurator efterlevandestöd, Region Värmland
Lisa Brunzell, folkhälsostrateg, Region Värmland

Kostnad

Kostnadsfritt

Anmälan

Ingen anmälan krävs

Anslut till mötet

Anslut till mötet 8 oktober (Teams)

Anslut till mötet 10 november (Teams)

Anslut till mötet 11 december (Teams)

Arrangör

Region Värmland

Kontakt

Lisa.brunzell@regionvarmland.se

Att hålla ett medmänskligt samtal

Hur kan man stötta någon som mår dåligt när man varken är psykolog eller läkare utan ”bara en annan människa”? Svaret är ett medmänskligt samtal och det kan vem som helst lära sig att hålla. Kärnan i medmänskliga samtal är att lyssna och underlätta någons berättelse.

Filmen Välj rätt hatt

Genom att ta på dig ”stöttahatten när du går in ett medmänskligt samtal hjälper du den som mål dåligt att sätta ord på situationen. Använd din empati och fokusera på att bekräfta.

Filmen Möta med empati

När någon hamnar i svåra stunder i livet kan kännas som att sitta nere i en grop. Då stöttar man bäst genom att själv klättra ned i gripen. Svep en filt över er båda och hjälps åt att sätta ord på känslorna.

Filmen Lyssna för att förstå

Lyssnandet är den viktigaste delen i ett medmänskligt samtal, men det kan vara svårt att lyssna aktivt och befria sig från tanken att komma med ett bra svar.

Ta del av filmerna hos Mind

Att hålla ett medmänskligt samtal (Mind)

Sidan uppdaterad