Omfattande telefonistörningar
Svårt att nå hälso- och sjukvården.
Observera att nyheten publicerades för över sex månader sedan. Information kan därför helt eller delvis vara inaktuell.

Filmskaparen Anton Ariki Sten, bibliotekarie Anki Yafele och bokbusschauffören Jörgen Axelsson välkomnar alla gäster till premiären av dokumentären Bokbussen - Torsbys länk mellan hjärta och bygd.
I fredags var det premiär av dokumentärfilmen Bokbussen, Torsbys länk mellan hjärtan & bygd. Dokumentären är gjord av Anton Ariki Sten som haft en residensvistelse på Torsby bibliotek.
Residensvistelsen genomfördes med stöd av Region Värmland och Kulturrådet genom projektet Biblioteket som demokratisk arena.

Bibliotekarie Anki Yafele håller i ett samtal med filmskaparen Anton Ariki Sten och Agne Bergmark som är en flitig bokbussbesökare. Hon tackar särskilt alla medverkande i filmen som öppnat sina hjärtan och egna dörrar. "Det finns en kärlek till bokbussen som lyser väldigt starkt."