Till startsidan
Start / Politik / Dialog och inflytande / Kontakta en politiker

Kontakta en politiker

Är du intresserad av att komma i kontakt med någon av våra politiker för att ställa frågor eller lämna synpunkter?

Välkommen att kontakta våra regionråd 

Regionråden är de högsta företrädarna för sina politiska partier. De är valda av regionfullmäktige för fyra år i taget.

Åsa Johansson (S) 31 mandat

Porträttfoto Åsa Johansson

Titel: Regionråd, ordförande i regionstyrelsen
Telefon arbete: 070-880 71 53
E-post: asa.b.johansson@regionvarmland.se

Daniel Schützer (S) 31 mandat

Titel: Regionråd, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden
Telefon mobil: 070-289 85 55
E-post: daniel.schutzer@regionvarmland.se

Sofia Magnusson (S) 31 mandat

Porträttfoto Sofia Magnusson.jpg

Titel: Regionråd, ordförande i kultur- och bildningsnämnden
Telefon arbete: 010-831 65 44
Telefon mobil: 076-5273740
E-post: sofia.magnusson@regionvarmland.se

Tobias Eriksson (S) 31 mandat

Porträttfoto Tobias Eriksson

Titel: Regionråd, andre vice ordförande regionstyrelsen och regionala utvecklingsnämnden
Telefon mobil: 070-185 02 82
E-post: tobias.eriksson2@regionvarmland.se

Erik Evestam (C) 6 mandat

Porträttfoto Erik Evestam

Titel: Regionråd, ordförande regionala utvecklingsnämnden
Telefon mobil: 070-316 52 16
E-post: erik.evestam@regionvarmland.se

Elisabeth Björk (V) 5 mandat

Porträttfoto Elisabeth Björk

Titel: Regionråd, ordförande kollektivtrafiknämnden
Telefon mobil: 073-951 51 07
E-post: elisabeth.bjork@regionvarmland.se

Fredrik Larsson (M) 13 mandat

Porträttfoto Fredrik Larsson

Titel: Regionråd, vice ordförande regionstyrelsen
Telefon mobil: 070-662 91 93
E-post: fredrik.larsson@regionvarmland.se

Stina Höök (M) 13 mandat

Porträttfoto Stina Höök

Titel: Regionråd, vice ordförande regionala utvecklingsnämnden
Telefon mobil: 070-273 70 50
E-post: stina.hook@regionvarmland.se

Sara Kihlström (KD) 7 mandat

Porträttfoto Sara Kihlström

Titel: Regionråd, vice ordförande hälso- och sjukvårdsnämnden
Telefon mobil: 070-473 03 28
E-post: sara.kihlstrom@regionvarmland.se

Sara Gunnarsson (L) 3 mandat

Porträttfoto Sara Gunnarsson

Titel: Regionråd, vice ordförande kollektivtrafiknämnden
Telefon mobil: 070-774 60 10
E-post: sara.gunnarsson@regionvarmland.se

Marianne Utterdahl (SIV) 3 mandat

Porträttfoto Marianne Utterdahl

Titel: Regionråd
Telefon mobil: 072-566 77 59
E-post: marianne.utterdahl@regionvarmland.se

Mikael Strandman (SD) 13 mandat

Porträttfoto Mikael Strandman

Titel: Regionråd
Telefon mobil: 076-303 61 61
E-post: mikael.strandman@regionvarmland.se

Anders Skogberg (SD) 13 mandat

Porträttfoto Anders Skogberg

Titel: Regionråd
Telefon mobil: 072-220 55 05
E-post: anders.skogberg@regionvarmland.se

Politiska sekreterare

Socialdemokraterna

Uppdateras när namn finns.

Centerpartiet

Elin Strandberg
E-post: elin.strandberg@regionvarmland.se

Vänsterpartiet

Kelly Eliasson
E-post: kelly.eliasson@regionvarmland.se

Moderaterna

Rebecka Ingsmy
E-post: rebecka.ingsmy@regionvarmland.se

Kristdemokraterna

Beatrice Nyman
E-post: beatrice.nyman@regionvarmland.se

Liberalerna

Uppdateras när namn finns.

Sjukvårdspartiet i Värmland

Malin Larsson
E-post: malin.larsson5@regionvarmland.se

Sverigedemokraterna

Ljubica Jasic Modin
E-post: ljubica.jasicmodin@regionvarmland.se

Tony Edman
E-post: tony.edman@regionvarmland.se

Kontakta sekretariatet

Lovisa Gunnarsson
E-post: lovisa.gunnarsson@regionvarmland.se
Telefon: 010-831 41 29

Sidan uppdaterad

Hjälpte sidan dig?